hala namiotowa jako magazyn

Tego rodzaju konstrukcja opiera się na szkielecie z ocynkowanej stali, który to pokrywa się od góry plandeką z tworzywa sztucznego. Z PCV mogą być wykonane także ściany, ale niekiedy wykańcza je się także blachą trapezową. Najważniejsze, by taka hala namiotowa została została wykonana jak najbardziej profesjonalnie, a jej bezpieczeństwo zostało potwierdzone odpowiednimi atestami.

Warto jednak zastanowić się nad tym, czy hala namiotowa jest dobrym magazynem?

Hale namiotowe jako magazyny – korzyści

Tym, co przemawia za wykorzystywaniem hal namiotowych jako magazynów jest na pewno ich cena.

Są one znacznie tańsze od innych (dostępnych obecnie na rynku) budowli magazynowych. Jest to szczególnie korzystne dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i bardzo zależy im na jak największych oszczędnościach.

  • Za halę namiotową o przykładowych wymiarach 50x20x7 metrów, ze spadowym dachem zapłaci się mniej więcej 100-140 tysięcy złotych (razem z transportem i montażem).
  • Za powstanie podobnego budynku – ale z pustaków – zapłaciłoby się natomiast około 200 tysięcy złotych.

Co więcej, hala namiotowa może powstać już w kilka dni – i od razu można zacząć w niej magazynowanie wybranych towarów (oczekiwanie na halę budowaną z pustaków jest oczywiście o wiele dłuższe). Kolejną zaletą magazynowych hal namiotowych jest możliwość ich bardzo efektywnego wykorzystania. Wszystko dlatego, że ich powierzchnia nie wymaga wzmacniania konstrukcji (np. na środku powierzchni) żadnymi kolumnami, palami czy prętami. Dzięki czemu nie przeszkadzają one magazynierom. Nie zawsze przecież towar mieści się w przestrzeni „od słupa do słupa” – tutaj taki problem się po prostu nie pojawia, a powierzchnia użytkowa jest naprawdę przestronna.

Hale namiotowe magazynowe są również mobilne. Oznacza to, że po ich zakupie można je ustawić na dowolnym, utwardzonym gruncie. Do tego raz ustawiony magazyn namiotowy można też przenieść. Nie istnieją bowiem żadne przeciwwskazania, by taką halę rozmontować i złożyć na nowo – w innym miejscu. Nie zajmie to więcej niż kilka dni. Użytkowany i rozmontowany magazyn namiotowy, którego się już nie potrzebuje, można też sprzedać. Oddaje się go wtedy w częściach, a nabywca składa go na nowo w wyznaczonym przez siebie miejscu.

Kolejną sprawą, która przemawia za tym, że hala namiotowa może być doskonałym magazynem jest fakt, że wcale nie musi być w nim zimno. Dach takich hal wykonuje się z plandeki, ale na ściany boczne oprócz PCV można użyć takich materiałów jak blacha trapezowa albo płyta warstwowa, które stanowią dobrą izolację. Bardzo wygodne jest również to, że namiotowe hale można dowolnie rozbudowywać (jeśli chodzi o ich długość). Składają się one z 5-metrowych segmentów, które można do siebie dostawiać. Taka modułowa konstrukcja ułatwia też ewentualne naprawy, a zarazem obniża koszt utrzymania hali.

Hale namiotowe jako magazyny – wady

Oprócz wszystkich wymienionych powyżej zalet, trzeba jednak zaznaczyć, że hale namiotowe magazynowe posiadają także pewne wady.

  • Są to konstrukcje stosunkowo lekkie, a więc wykazują się nieco mniejszą odpornością od konstrukcji budynku stałego.
  • Mogą być także mniej odporne na różnorodne warunki atmosferyczne.
  • Hale murowane stawia się na bardzo długie lata, a te namiotowe mogą po kilku sezonach wymagać całkowitej wymiany.

Będzie to oczywiście zależne od ich rzeczywistej eksploatacji oraz od potrzeb ich właściciela. Namioty magazynowe powinny przechodzić okresową kontrolę, w czasie której sprawdzony zostanie stan: naciągów linowych konstrukcji, gum naciągających plandekę z tworzywa, a także stan dokręcenia śrub.

Warto wiedzieć, że (pod warunkiem prawidłowego odśnieżania) konstrukcje namiotowe nie będą starzeć się przez wiele lat (nawet 20-30), plandeki PVC wytrzymują do 4 do 6 lat. Niekiedy krótsza żywotność tego rodzaju hal może stać się ich zaletą – kiedy nie są potrzebne przez wiele lat, a jedynie przez dany okres. Hale namiotowe na magazyn będą wymagać remontów, jednak i tak będzie to tańsze niż remont hali murowanej. Namioty w całości pokryte plandekami przy bardzo silnym wietrze będą wymagać całkowitego zdemontowania. Wytrzymują one bowiem napór wiatru wiejącego maksymalnie 60-80km/h, niektóre modele do 100km/h.

Tym, co może wzmocnić możliwości wytrzymałościowe namiotu będą dodatkowe naciągi linowe i prawidłowe zakotwienie.

Podsumowując, użytkowanie hal namiotowych jako magazynów posiada pewne wady, jednak korzyści takiego rozwiązania mogą je przewyższyć. Hale namiotowe mogą bowiem posiadać bardzo dużą powierzchnię użytkową, ich koszt jest niższy w porównaniu z innymi rodzajami hal, a czas wzniesienia może wynieść zaledwie kilka dni. Są one także mobilne i dają możliwość ich rozbudowy. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą je wykorzystywać w zależności od własnych potrzeb.

Udostępnij: