pozwolenie czy zgłoszenie na halę namiotową?

Niejedna osoba, która planuje budowę hali namiotowej zastanawia się, czy uzyskanie pozwolenia jest konieczne. Wiadomym jest, że większość inwestorów pragnie zminimalizować ilość formalności, a także zaoszczędzić czas. Prawdą jest, że uzyskanie pozwolenia na budowę bywa problematyczne, a więc przedsięwzięcie należy planować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

To, czy będziemy potrzebować pozwolenia zależy przede wszystkim od tego, jak długo będzie użytkowany obiekt. Konstrukcje tymczasowe wzniesiemy o wiele szybciej, jednak jest to rozwiązanie jedynie na kilka miesięcy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy więc się zastanowić.

Zgłoszenie hali namiotowej

Niewątpliwą zaletą hal namiotowych jest fakt, że można wybudować je w relatywnie krótkim czasie. Nawet obiekty o dużej powierzchni mogą zostać oddane do użytku po upływie jednego miesiąca. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na długi czas oczekiwania. Bardzo ważne jest jednak to, aby wybrać rzetelnego oraz doświadczonego wykonawcę. Fachowcy powinni nam pomóc w załatwieniu niezbędnych formalności.

Przed rozpoczęciem prac należy zgłosić chęć budowy do odpowiedniej instytucji – jak informują eksperci (zobacz wpis na ich blogu), swoje kroki powinniśmy skierować do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego. Wszystko zależy od tego, gdzie będzie zlokalizowany obiekt.

W niektórych przypadkach formalności kończą się na zgłoszeniu budowy:

  • Hala namiotowa nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli jest ona tymczasowa. Nie może być ona użytkowana dłużej niż 180 dni. Po tym czasie należy ją zdemontować.
  • Nawet, jeśli obiekt jest tymczasowy to jego budowę musimy zgłosić do odpowiedniej instytucji. W innym przypadku zostanie na nas nałożona kara finansowa.
  • W wyjątkowych przypadkach obiekt tymczasowy może zostać przekształcony w konstrukcję stałą. Ważne jest to, aby zdobyć pozwolenie na budowę przed terminem demontażu obiektu.

Pamiętajmy, że zdemontowana konstrukcja może zostać ponownie wzniesiona w innym miejscu. Z tego względu wielu inwestorów nie stara się o pozwolenie na budowę, a po ustalonym terminie zmienia położenie obiektu (po wcześniejszym zgłoszeniu). Jest to opłacalne tylko w szczególnych sytuacjach – w zdecydowanej większości przypadków rozsądniej jest uzyskać pozwolenie.

Uzyskanie pozwolenia na budowę

uzyskanie pozwolenia na budowę

Pozwolenie na budowę hali namiotowej jest niezbędne w przypadku stałych obiektów. Odpowiedni wniosek należy zgłosić w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym. Pamiętajmy, że jego rozpatrzenie może trochę potrwać. Z tego względu dobrze jest planować inwestycję z wyprzedzeniem, tak aby przedłużające się terminy nie były dużym problemem.

Należy wiedzieć, że wniosek wymaga od nas określenia parametrów technicznych obiektu. Ponadto musimy dołączyć do niego rozmaite załączniki, czyli np. projekt budowlany. Jeśli formalności wydają nam się skomplikowane, to warto jest poprosić o pomoc wykonawcę. Z pewnością udzieli nam praktycznych wskazówek.

  • Pozwolenie na budowę hali namiotowej jest niezbędne, jeśli obiekt ma charakter stały. Konstrukcja uznawana jest za stałe złączoną z gruntem, jeśli jest ona eksploatowana dłużej niż 180 dni.
  • Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia są dość złożone, a cały proces może trwać nawet kilka miesięcy. Właśnie dlatego warto zająć się tym wcześniej.
  • Osoby niedoświadczone powinny skorzystać z pomocy specjalistów. Dzięki temu można uniknąć nieprawidłowości, które mogłyby opóźnić realizację przedsięwzięcia (np. braków w dokumentacji).
  • Inwestorzy, którzy nie chcą czekać mogą zdecydować się na halę namiotową tymczasową, która zostanie przekształcona w obiekt stały.
Udostępnij: