hala namiotowa nowa czy używana

Decydując się na zakup hali namiotowej, inwestor ma do dyspozycji konstrukcje zarówno całkowicie nowe, jak i używane – zwykle pochodzące z odzysku. Wybrany obiekt powinien przede wszystkim dobrze spełniać założone wymagania, a tym samym sprawdzić się w konkretnym zastosowaniu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zapoznać się z wadami oraz zaletami obydwu rozwiązań.

Zastosowanie hal namiotowych

Zastosowanie hal namiotowych jest bardzo szerokie. Obiekty te sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie ze względów finansowych lub logistycznych nie jest możliwe postawienie murowanych konstrukcji stałych, których budowa byłaby długotrwała i pochłonęła zbyt wiele kosztów.

Hale namiotowe dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu da się łatwo dopasować je do wymogów inwestycji. Spotkać można zarówno proste konstrukcje halowe o niedużych gabarytach, jak i niezwykle rozbudowane oraz przestronne obiekty, spełniające z powodzeniem funkcje magazynowe.

Hale namiotowe wykorzystywane są w wielu różnych celach – m.in.:

  • produkcyjnych,
  • rolniczych,
  • handlowych
  • oraz przy organizacji imprez.

Mogą funkcjonować jako obiekty tymczasowe, a także całoroczne. Producenci tego rodzaju systemów często mają w swojej ofercie zarówno fabrycznie nowe konstrukcje, jak i hale namiotowe używane.

Nowe hale namiotowe – zalety i wady

Podjęcie decyzji o wyborze nowej hali namiotowej pozwala na uzyskanie dokładnie takiego obiektu, który potrzebny jest inwestorowi. Dotyczy to nie tylko rodzaju samej konstrukcji, ale też jej aspektów wizualnych, np. kolorystyki czy formy wykończenia. Decydując się na nową halę, kupujący może też wybrać dowolne pokrycie dachu, np. standardowe, pneumatyczne czy termiczne. Takie rozwiązanie polecane jest zwłaszcza w przypadku organizacji konkretnego przedsięwzięcia, np. wystawy, imprezy czy kiermaszu, kiedy to nabywca musi kierować się różnymi niestandardowymi wymaganiami względem hali.

Fabryczne konstrukcje zwykle wybierane są także wówczas, gdy eksploatacja obiektu planowana jest na przynajmniej kilka miesięcy, co wiąże się z dość intensywnym użytkowaniem. Kupując nową halę namiotową, nabywca zyskuje bowiem pewność nienagannego stanu wizualnego konstrukcji oraz jej stuprocentowej sprawności technicznej. Wadą tego rozwiązania jest wyższa cena.

Używane hale namiotowe – czy warto?

Najpopularniejszy sezon wynajmu namiotów halowych następuje zwykle w okresie jesiennym. Wtedy też znaleźć można najwięcej ofert z używanymi konstrukcjami. Namioty odzyskiwane z wynajmu poddawane są odpowiednim pracom naprawczym i konserwacyjnym, po czym trafiają do sprzedaży w niższej cenie. Nabywcy cenią to rozwiązanie nie tylko ze względu na możliwość poniesienia mniejszych kosztów, ale też dobrą jakość konstrukcji.

Do sprzedaży nierzadko trafiają hale używane jedynie sezonowo przez 2-4 miesiące w roku, które praktycznie niczym nie ustępują całkiem nowym obiektom. Ich zakup nie wiąże się z dużym ryzykiem, dzięki dokładnym opisom stanu technicznego.

Jeżeli nie znajdzie się żaden chętny nabywca, używane hale namiotowe mogą też zostać ponownie wynajęte. Minusem tego rozwiązania jest mniejsza, niż w przypadku nowych obiektów różnorodność hal. Kupujący są więc do pewnego stopnia ograniczeni pod względem właściwości, parametrów czy docelowych zastosowań dostępnych konstrukcji. Oferty używanych obiektów ulegają też ciągłym zmianom, przez co ich ceny nie są stałe. Problemem może być też stopień zużycia. Jeżeli hala jest mocno sponiewierana, raczej nie sprawdzi się w wieloletniej eksploatacji.

Jaki rodzaj wybrać?

Podejmując decyzję o wyborze nowej lub używanej hali, warto wziąć pod uwagę:

  • okres jej użytkowania
  • oraz pożądane cechy samej konstrukcji.

Zakup obiektu nieużywanego daje większe możliwości w zakresie dostosowania go do potrzeb inwestora – np. rodzaju pokrycia, ilości wejść, obecności bram wjazdowych czy też ogólnych wymiarów. Rozwiązanie to sprawdzi się też, jeżeli hala ma przez lata funkcjonować jako obiekt całoroczny. Zakup konstrukcji używanej to inwestycja polecana zwłaszcza wtedy, gdy dostępne środki nie pozwalają na zakup nowej. W takiej sytuacji warto jednak poświęcić nieco więcej czasu, aby wybrana hala namiotowa jak najlepiej spełniała założone potrzeby i nie była nadmiernie eksploatowana przez poprzedniego właściciela.

Udostępnij: