hale namiotowe ocieplane a nieocieplane

Hale namiotowe to popularne rozwiązanie, które często wykorzystywane jest w przemyśle. Można wyróżnić konstrukcje standardowe (nieocieplane), a także ocieplane. Wybór zależy w dużej mierze od rodzaju obiektu. Warto poznać, czym charakteryzują się oba warianty, dzięki czemu łatwiej będzie nam podjąć odpowiednią decyzję.

Hale namiotowe nieocieplane i ich zastosowania

Nieocieplane hale namiotowe służą najczęściej, jako magazyny. Charakteryzują się one prostą, ale solidną konstrukcją. Szkielet składa się najczęściej z klasycznych blach falistych lub trapezowych. Nie stosuje się tutaj specjalistycznych izolacji, które mają na celu utrzymanie stałej temperatury. Właśnie dlatego w takich halach mogą znajdować się wyłącznie produkty, dla których nie ma znaczenia zmiana temperatury magazynowania.

Hale namiotowe bez ocieplania mogą być stosowane do wielu innych celów, jednak pamiętajmy, że nie są one całoroczne. Warunki atmosferyczne mocno przekładają się na komfort użytkowania obiektu. Właśnie dlatego tego typu konstrukcje nie spełniają wymagań dotyczących np. warunków pracy. Podczas wysokich mrozów temperatura panująca wewnątrz hali mogłaby obniżyć się na tyle, że wykonywanie czynności roboczych mogłoby wiązać się z dyskomfortem.

Oczywiście nawet nieocieplane hale stalowe odznaczają się wysoką funkcjonalnością i żywotnością. Są one również dość uniwersalne, a więc mogą być one wykorzystywane wielu różnorodnych branżach.

Hale namiotowe ocieplane

Hale namiotowe ocieplane zwane są również całorocznymi. Od zwykłych konstrukcji różnią się one tym, że pod blaszaną obudową znajduje się materiał izolacyjny. To właśnie dzięki niemu można utrzymać stabilną temperaturę wewnątrz obiektu. Nowoczesne tworzywa chronią przed ubytkiem ciepła, co jest szczególnie istotne podczas zimowych miesięcy.

Hale ocieplane są wykorzystywane, jako magazyny na specyficzne produkty, które muszą być przechowywane w określonych warunkach. Elastyczne i profesjonalne firmy bez problemu dopasowują się do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa, a niektóre z nich mają nawet gotowe i sprawdzone modele izolowanych hal namiotowych. Przykładem może być np. model Thermo (ocieplana hala namiotowa) od Grupy Łukasiuk.

Warto podkreślić, że izolacja stanowi w tym przypadku również dodatkowe wzmocnienie konstrukcji. Staje się ona o wiele bardziej stabilna, a także wytrzymała.

Doskonale znosi oddziaływanie czynników atmosferycznych, takich jak np.

 • skrajne temperatury,
 • śnieg,
 • deszcz,
 • grad,
 • czy też promieniowanie słoneczne.

Na uwagę zasługuje fakt, że takie obiekty pozostają niewzruszone nawet na ekstremalnie wysokie obciążenia (nawet powyżej 160 kg/m2). Zwiększa to poziom bezpieczeństwa użytkowania budynku w okresie zimowym. Śnieg zgromadzony na dachu nie stanowi w tym przypadku zagrożenia. Ciekawym rozwiązaniem są dachy o specjalistycznej budowie, po których śnieg zsuwa się. Jest to sporym ułatwieniem, gdyż odśnieżenie dużej powierzchni dachu mogłoby być dość problematyczne. Jego połacie są nachylone pod odpowiednim kątem. Poszycie dachu naciągane jest w taki sposób, aby zapewnić gładkie przesuwanie się śniegu. Oczywiście dachy wykonywane są z wysokojakościowych tworzyw, które nie tracą swoich właściwości pod wpływem ciężaru, czy też wilgoci.

Hale namiotowe ocieplane mogą być wyposażone w instalacje grzewcze. Doskonała izolacja cieplna sprawia, że stosowanie dodatkowego ogrzewania jest opłacalne. W przypadku konstrukcji nieocieplanych wygenerowane ciepło uciekałoby przez obudowę budynku. W tym przypadku izolacja sprawia, że ciepło gromadzone jest wewnątrz. Systemy grzewcze przystosowywane są do potrzeb budynku. Wszystko po to, aby utrzymać jego wysoką wydajność, a zarazem ekonomiczność. Ponadto możemy swobodnie regulować, jaka temperatura powietrza będzie panować wewnątrz hali.

Systemy ogrzewania hal namiotowych występują pod wieloma postaciami.

Mowa tutaj o m.in.

 • promiennikach ciepła,
 • nagrzewnicach węglowych,
 • nagrzewnicach zasilanych prądem,
 • nagrzewnicach olejowych,
 • nagrzewnicach gazowych,
 • a także wielu innych urządzeniach.

Hale namiotowe ocieplane wykorzystywane są nie tylko w produkcji, czy też przemyśle. Bardzo często służą one, jako obiekty targowe, handlowe, czy też rozrywkowe. Coraz częściej obiekty stalowe pełnią rolę namiotów weselnych. Obiekty ocieplane mogą być również stosowane do celów sportowych.

Udostępnij: